9-YÜZ CERRAHİSİ (MAKSİLLOFASİAL CERRAHİ)

Yüz Yaralanmaları

yüz yaralanmaları: 4 Duyu organını taşıyan, kişinin estetiğinin büyük bölümünü oluşturan ve vücudun en çok dikkat çeken bölümü olan yüz ne yazık ki en çok yaralanan organların başındadır. Bu yaralanmalar doku ve organ kayıplarına, şekil ve fonksiyon bozukluklarına yol açabilir, bazen da solunum yoluna olan kanamalar yada eşlik eden kafa travmaları nedeniyle hayati tehlike yaratabilir. Tüm dokular anatomilerine  uygun olacak şekilde ve en kısa sürede onarılmalıdır. Bu şekilde olası şekil bozukluklarının ve fazla miktarda iz kalmasının önüne geçilebilir. Eğer doku eksiklikleri (kayıpları) varsa bunlar da vücuttan alınan parçalarla onarılmalıdır. (ÖRNEK)

 

Yüz Kırıkları

Yüz kırıkları: Trafik kazaları, düşmeler, iş ve spor yaralanmaları, darp nedeniyle oluşabilen yüz kemiklerinin (alt çene, üst çene, elmacık kemiği, burun kemikleri) kırıklarının tedavisi hem yüz görünümü hem de bir çok önemli fonksiyonun bozulmaması açısından çok önemlidir. Örneğin çene kemikleri kırıkları çiğneme ve konuşmayı, burun kırıkları solunumu, göz çevresi kırıkları görmeyi olumsuz etkiler. Kırık parçalarının tespiti ve hareketsiz kalmasının sağlanması amacı ile plak ve vidalar, dişleri tespit eden arch barlar, asıcı teller ve bazı durumlarda dıştan askı tespitleri yapılabilir. Tedavi en kısa sürede yapılmalıdır ve bazı durumlarda tamamlanması 1.5-2 ayı bulabilir. (ÖRNEK)

 

Yüz Felci Cerrahisi

Yüz felci cerrahisi: Yüz felci geçiren kişilerde iyileşmenin tam olmadığı durumlarda kalıcı yüz asimetrileri ortaya çıkabilir. Bu durum ağzın sağlam tarafa kaymasına, ya da hastalıklı tarafta göz kapağının kapanmamasına yol açar. Cerrahi tedavi statik veya dinamiktir. Statik tedavi hareketli olmayan tedavi yöntemleridir. Yani ağız köşesinin faysa ile yukarı ve yana doğru asılması, ya da göz kapağına yerleştirilecek ağırlıkla gözün kapanmasının sağlanması gibi. Dinamik ameliyatlarda ise bir başka kas grubu, örneğin şakak kası, bu bölgeye nakledilir. Taşınan kas kasıldıkça hastalıklı bölgenin hareket etmesi sağlanır. Dinamik ameliyatlar doğal olarak daha etkili yöntemlerdir ancak ameliyat sonrası kasların yeni çalışma şekline alışması için uzunca süren bir fizyoterapi süreci gereklidir.

 

Yüz Bölgesi Kaza ve Tümör Ameliyatı Sonrası Onarımları

Yüz Bölgesi kaza ve Tümör Ameliyatları Sonrası Onarımları: cilt kanserleri, göz kapağı tümörleri, çene tümörleri  , iş ve trafik kazaları, kriminal olaylar gibi nedenlerle oluşan doku ve organ kayıplarının giderilmesi amacıyla yapılan onarım işlemleridir. Hasar gören dokunun yerine, genişliğine ve etkilenen organın işlevine göre seçilecek onarım yöntemlerinden biri, bazen birkaçı tek ya da seanslı ameliyatlarla kullanılır. (ÖRNEK)