8 – ÜROGENİTAL CERRAHİ

Hipospadias, Epispadias

Hipospadias, hepispadias : Daha çok erkeklerde görülen idrar deliğinin olması gereken yerden daha aşağıda ya da daha yukarda olması durumudur. Tedaviye küçük yaşlarda başlanmalıdır. Erkek çocuklarda sünnet yapılmaması çok önemlidir, çünkü sünnet derisi cerrahi onarımda kullanılacak dokuları sağlayacağından son derece değerlidir.

 

Penis Onarımı veya Oluşturulması

Penis onarımı veya oluşturulması : Yaralanma veya kaza sonucu penisin tam veya kısmı kayıpları, doğuştan şekil bozuklukları ya da cinsiyet değiştirme nedeni ile penis oluşturulması amacı ile yapılan ameliyatlardır. Vücudun çeşitli bölgelerinden alınan dokular penis oluşturmakta kullanılabilir. Burada amaç hem görünüm, hem idrar yapma fonksiyonu, hem de cinsel ilişkiyi gerçekleştirebilecek bir onarım yapmaktır. Doğal olarak oluşturulan organın penisin duyarlılığına sahip olması mümkün değildir. Genel anestezi ile yapılan ve ortalama 1 hafta hastanede kalmayı gerektiren ameliyatlardır.

 

Vajina Oluşturulması veya Onarımı

Vajina onarımı veya oluşturulması : Yaralanma veya tümör ameliyatları sonrası vajinadaki doku eksikliklerinin onarımı, doğuştan vajina yokluğu veya yetersizliği, cinsiyet değiştirilmesi ameliyatları nedeni ile vajina oluşturulması girişimleri bu gruptadır. Dokular arasında vajina için bir boşluk oluşturulduktan sonra kişinin vücudundan alınan dokularla bu boşluğun iç yüzü kaplanır. Bu dokular, serbest deri, barsak mukozası gibi ince yapılardan seçilir. Pansumanlar en az 2 hafta sürer ve hastanede yatış süresi 5-10 gündür.

 

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatları

Cinsiyet değiştirme ameliyatları : Bu amaçla bir dizi ameliyat yapılması gereklidir. Erkeklerin kadına dönüşmesi oranı kadınların erkeğe dönüşmesinin 10 katıdır. Plastik cerrahi bu tür ameliyatlarda en son sırada yer alan tıp dalıdır. Hastanın böyle bir ameliyata gerçekten ihtiyacı olup olmadığının kararı konunun uzmanı kişilerce verildikten sonra son aşama cerrahi girişimidir. Bu girişim erkeklerden olan dönüşümlerde yüz estetikleri ile kadınsı yüz görünümü, gırtlaktaki adem elmasının küçültülmesi, memelerin büyütülmesi ve vajina oluşturulması işlemleri ile  tamamlanır. Kadınlardan olan dönüşümlerde ise yine aynı hazırlık evrelerinden sonra memeler, rahim ve yumurtalıklar çıkarılır. İşlevsel ve görünümü düzgün bir penis oluşturulur. Cinsel organ dış dudakları içine silikon testis protezleri yerleştirilerek sktorum görünümü sağlanır. (ÖRNEK)

 

Cinsel Organ Estetikleri

Cinsel organ estetikleri: Çok utanılarak hekime baş vurulmasına ve hastanın kendisinden başka çok az kişide bu tür bir yakınma olabileceğini düşünmesine karşın plastik cerrahların oldukça sık karşılaştıkları yakınmalardandır. Kadınlarda dış ve iç dudakların büyüklüğü yada asimetrisini en en sık karşılaşılan sorundur. Erkeklerde ise tahmin edilebileceği gibi penis kısalığı, penis inceliği ve daha daha seyrek olarak da penis eğriliği başvuru sebepleri arasındadır. Günübirlik işlemlerdir. Kadınlarda lokal anestezi ile erkeklerde ise lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Cinsel ilişki kadınlarda 1 hafta, erkeklerde ise 2 ay süre ile yasaklanır. (ÖRNEK)