2-OKÜLOPLASTİK CERRAHİ

 

Göz Kapağı Tümörleri

Göz kapağı tümörleri: Cilt tümörlerinin göz kapağında oluşanlarıdır. Tümör çıkarılırken göz kapağının da bir bölümünün yada tamamının çıkarılması gerekebileceğinden sorun tümör tedavisinden çok göz fonksiyonlarının bozulmaması için göz kapağının yeniden oluşturulmasıdır. Bu amaçla çevre dokular yada sağlam göz kapağından parça kullanılabilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır ve gözün bir süre kapalı kalmasını gerektirir. (ÖRNEK)

 

Göz Kapağı Estetikleri

Göz kapağı estetikleri: üst göz kapağı estetikleri ve alt göz kapağı estetikleri olarak iki bölümde incelenebilir. Kapaklardaki deri fazlalıklarının ve varsa yağ torbacıklarının alınması ile gerçekleştirilir. Üst göz kapaklarında kapak kıvrım çizgisi hizasından, alt kapakta ise kapak içinden yada kirpik gibi  hizasından yapılır. Lokal anestezi ile yapılabilirler ve hastanede yatmayı gerektirmezler. Dikişler (eğer varsa) 5 gün sonra alınır ve hemen hiç iz kalmaz.(ÖRNEK)

 

Göz Kapağı Düşüklükleri ve Darlıkları

Göz kapağı düşüklük ve darlıkları: Doğuştan şekil bozukluklarıdır. Nadiren birtakım kaza ve yaralanmalardan sonra da ortaya çıkabilir.

Problemin ağırlığına göre değişen cerrahi yöntemlerden biri seçilir. Erişkin hastalarda lokal anestezi ile, çocuklarda ise genel anestezi ile yapılır.

 

Göz Çevresi Travma ve Deformiteleri

Göz çevresi travma ve deformiteleri:göz çevresinde kaza ve yanık sonrası oluşan şekil bozukluklarını kapsar. Hasarın kapsadığı dokuların türüne ve boyutlarına göre uygulanacak yöntem, iyileşme süresi ve iz kalıp kalmayacağı değişkendir. (ÖRNEK)