ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ

 

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, yaygın kullanılan adıyla plastik cerrahi II dünya savaşı sırasında ortaya çıkan çok sayıda yaralanma, doku ve organ kayıplarının onarılması çabalarının geliştirdiği bir tıp dalıdır.

Bu şekilde başlayan çabalar doğmalık şekil bozukluklarının ve giderek tıbbi zorunluluk olmadığı halde vücutta kişilerin isteğine bağlı çeşitli değişikliklerin yapılmasını sağlamaya yönelik girişimlerin geliştirilmesi yolunu açtı.

Hem tıp alanında oluşan gelişme, hem de tüm uygar dünyada insanların yaşam standartlarının yükselmesine bağlı güzellik kavramının öneminin artması estetik ameliyatlarının giderek yaygınlaşmasını sağladı.

Günümüzde plastik cerrahi denilince ilk olarak estetik ameliyatlar akla gelmekte ise de plastik cerrahi’nin konuları arasında estetik ameliyatlar ancak küçük bir bölüm oluşturmaktadır. Plastik cerrahinin yanıklar ve sekelleri, baş boyun cerrahisi, kaza ve yaralanmalar sonucu oluşan doku ve organ kayıpları, doğuştan şekil bozuklukları, çene cerrahisi, el yaralanmaları,saç ekimi, derinin cerrahi hastalıkları, cilt, ciltaltı ve baş-boyun bölgesi kanserleri, yüz kırıkları, kafatası kemikleri cerrahisi gibi çok değişik ve çeşitli çalışma alanları vardır.

Ülkemizdeki plastik cerrahi dünyadaki gelişimine paralel olarak hızla ilerlemiş ve günümüzde bu konuda çok başarılı olarak kabul edilen sayılı ülkeler arasındaki yerini almıştır. Bu web alanında plastik cerrahinin konuları ile ilgili kısa bilgiler ve bazı RESİM lerle bir fikir oluşturulmaya çalışılmıştır. Herhangi bir konuda ayrıntılı bilgi almak için e-mail ile ulaşabilir, ya da hafta içi 12-18 saatleri arasında telefon ile irtibat kurabilirsiniz.